Hopp til innhold

Iphone

Dilla på Apple-applikasjoner

1,5 milliard har lastet ned dette

De fleste iPhone-eiere er daglige brukere av applikasjoner.

Applikasjoner på iPhone har tatt helt av verden over. Til nå har 1,5 milliard har lastet ned dette.

De fleste iPhone-brukere har nok både en og to applikasjoner på sin smarttelefon. Populære applikasjonsaktiviteter som å sjekke værmeldingen, høre på radio, lære seg språk eller spille et spill har tatt helt av skal vi tro de nyeste tallene fra Apple.

På ett år har det blitt lastet ned 1,5 milliard applikasjoner fra App Store og 500 millioner av disse har blitt nedlastet de siste tre månedene. Dette melder CNet News.

Og Apple-sjef Steve Jobs kan glise bredt av suksessen.

- App Store ligner ikke noe industrien tidligere har sett, både i skala og kvalitet. Med 1,5 milliard nedlastninger blir det veldig vanskelig for andre å ta oss igjen, sier Jobs.

65.000 alternativer

Totalt er det 65.000 applikasjoner som er tilgjengelig for iPhone- og iPod Touch-brukere og mens enkelte kan koste opptil 30 kroner, finnes det også en rekke gratisalternativer.

Flere selskaper utvikler blant annet tjenester som fungerer som en snarvei for forbrukeren, mens andre applikasjoner er litt mer for moro skyld. Et godt eksempel på dette er «Handgun» hvor man rett og slett trykker på en knapp for å avfyre et «skudd».

Spillkategorien er den største i App Store med mer enn 13.000 applikasjoner.

Les også:
Slutt på laderhelvete
I strupen på Windows
Pornonekt for Google

Forsyner seg av inntekter

Man kan laste ned applikasjoner fra App Store på internett, men butikken er også naturligvis en standardapplikasjon på alle iPhone og iPod Touch. Apple godkjenner alle appliksjoner før de legges inn i App Store og tar 30 prosent av inntektene til produsentene.

Totalt er det solgt 40 millioner enheter iPhone og iPod Touch på verdensbasis og etter lanseringen av den nye iPhone 3GS (kommer til Norge 31. juli) er det ventet at iPhone-bestanden vil øke ytterligere.

Men det er ikke bare Apple som har en applikasjonsbutikk. Også telefonselskaper som Nokia, Rim, Verizon og Palm har lignende alternativer for sine kunder, men er ikke i nærheten av å rekke opp til fenomenet App Store.

Tekst: Merete Arnesen
Kilde: ABC Nyheter

Relaterte artikler

Prai nærmeste Taxi med iPhone

Skaff taxi med iPhone

Med TaxiNå! for iPhone får du tak i nærmeste ledige drosje på et blunk.

Lost in Space er det første norskproduserte iPhone-spillet.

Norsk iPhone-spill

Lost in Space er det første norskproduserte iPhone-spillet. Hjelp Leif å komme seg ut av solsystemet.

Hør podcast når du vil.

Når det passer deg

Med VodTube slipper du å planlegge podcast-tittingen. Se på hva du vil, når du vil.

SleepStream fra Explosive Apps skal hjelpe deg med å sovne eller konsentrere deg.

Hjelp til å sovne

Lad opp batteriene med en power nap. SleepStreams avslappende lyder dysser deg i søvn.

Få mer batterikapasitet til iPhone med Mophie Juice Pack.

Storforbruker av iPhone?

Med Juice Pack fra Mophie trenger du ikke bekymre deg for å gå tom for strøm.

Q500-gründer Rolf Grøttum er iPhone-fan.

iPhone er lett å bruke

Q500-gründer Rolf Grøttum er iPhone-fan, mye på grunn av brukervennligheten.