
HTC Titan har skjerm på hele 4,7 tommer, og er en av de første mobilene som slippes med nye Windows Phone 7.5.
Microsofts nye versjon Windows Phone 7.5 Mango kom også i norsk utgave, og har gjort operativsystemet til et reelt alternativ for norske smarttelefonbrukere.
HTC Titan er en av de første telefonene som leveres med dette operativsystemet. Windows Phone 7.5 virker som et gjennomtenkt og stabilt system, og det er kommet en rekke forbedringer fra 7. Nå kan du for eksempel klippe og lime, og enklere bytte mellom programmer.
Med Mango har du tilgang til apper i Marketplace, men utvalget er foreløpig ikke i nærheten av det du finner i iTunes eller Android Market. Men på mobilen finner du apper som HTC Hub og Locations.
Mango har ingen app for hverken Spotify eller Wimp, men du kan bruke musikktjenesten Zune som er integrert i telefonen, Microsofts forsøk på å konkurrere med iTunes.
HTC Titan har ikke dobbeltkjerneprosessor, men prosessoren kjører med en hastighet på 1,5 GHz, noe som gjør mobilen både kjapp og responsiv. Den kan ikke matche de råeste Android-mobilene, men det er nok en av de raskeste Windows Phone-mobilene på markedet akkurat nå.
HTC Titan har en stor skjerm på hele 4,7 tommer, med oppløsning på 480 x 800 piksler. Med en skjerm på denne størrelsen får du en helt egen opplevelse når du surfer på nettet, ser på bilder og video, spiller spill eller skriver på skjermtastaturet.
Du kan se film på HTC Watch. Denne filmtjenesten har bare trailere for oss nordmenn foreløpig, men HTC har lovt at en norsk lansering kommer snart. Du får også Xbox LIVE som gir deg tilgang til et stort utvalgt spill for Windows Phone. HTC Titan er som skapt for underholdning.
Skjermstørrelsen gjør dette til en stor telefon, men med en tykkelse på under en centimeter kan den likevel gå fint i lomma.
Den store skjermen gjør også at den også kan egne seg bra til jobb. Den er god på multitasking og har innebygd Microsoft Office Mobile, noe som gir deg avanserte e-postfunksjoner og mulighet til å synkronisere gjøremålsliste og kalendere. Du har også tilgang til nettskytjenesten Microsoft One Note, som lar deg lagre de siste ideene og notatene dine.
Kameraet har 8 megapiksler, og leverer helt ok bilder. De ser flotte ut på skjermen, men bildene mister fort skarphet hvis du zoomer inn. Dette gjelder også videoopptakene. Du får HD-opptak i 720p, men du får ikke de beste HD-opptakene med Titan. Men langt fra de verste. Men et pluss er at kameraet har svært god nærgrense, noe som gir muligheter for makrofotografering.
HTC Titan kommer med kun 16 GB lagring uten mulighet for å sette inn minnekort, noe som kan føles lite for dem som laster ned mye musikk, bilder og film på mobilen.
Ifølge HjemmePC blir likevel den største utfordringen til HTC Titan at den kjører Windows Phone 7.5. Det henger fortsatt litt etter Android og iOS, selv om det stadig blir bedre og mer interessant.
Les testen på Mobili.no og HjemmePC
Tips en venn om denne saken.
iPhone viser seg igjen å være en av de beste mobiltelefonene som finnes.
Nokia N9 er en lekkerbisken med sitt minimalistiske design. Her har Nokia testet ut nye løsninger med operativsystem og brukergrensesnitt. Hvordan fungerer den?
Trenger du en robust smarttelefon? Da er Sony Ericssons nyeste tøffing noe for deg. Denne trenger du ikke være redd for å ta med på trening, jobb eller skogstur, uansett vær.
Xperia Ray er den tynneste Sony Ericsson-telefonen som er lansert i år. Den oser av kvalitet, og det er ikke firt på spesifikasjonene.