Hopp til innhold

Mobilen

Test: Samsung Galaxy 5

Test Samsung Galaxy 5.

Galaxy 5 er Samsungs rimeligste Android-mobil til nå, og med mange gode egenskaper som gir deg mye mobil for pengene.

Samsung Galaxy 5

* * * *    
  • Lav pris
  • Wi-Fi med AllShare (DLNA)
  • Swype-tekst
  • Kapasitiv skjerm
  • FM-radio
  • God musikkspiller
  • Bra samtalekvalitet
  • God batterikapasitet
  • Android 2.1
  • Lav skjermoppløsning
  • Dårlig kamera

Av: Espen Swang, Mobilen.no

Galaxy 5 er en svært rimelig Android-mobil med samme formfaktor som Samsungs Corby-mobiler. Selv om denne modellen heter Galaxy 5 og er i samme familie som Galaxy S og Galaxy 3, så er dette den enkleste varianten i familien.

Men selv om den ikke tukter sine storebrødre på spesifikasjoner, så er dette en mobiltelefon med svært mange gode egenskaper. Noe av det vi liker er den presise følelsen vi får når vi navigerer på den berøringsfølsomme skjermen. Du kan riktignok ikke zoome ved å bruke to fingre på glasset, men zoomløsningen der du bruker en finger på et pluss- eller minustegn fungerer godt.

Sparekniv

Samsung Galaxy 5 er en Android-mobil som kan kjøre applikasjoner, surfe Internett, lese e-post og holde orden på Facebook-aktiviteter på samme måte som de fleste andre mobiltelefoner med Android.

For å få telefonen ned i pris har Samsung også måttet velge bort noe. Du kan ikke zoome med to fingre på skjermen, Skjermen er mindre og har lavere oppløsning enn på toppmodellene, og Galaxy 5 har et veldig enkelt kamera. Den har heller ikke TV-utgang via kabel, kamera for videosamtaler eller noe stort internt minne.

Prosessoren på 600 MHz er heller ikke av de aller raskeste, men i praksis opplever vi Galaxy 5 som såpass rask at dette ikke er noe vi ergrer oss over.

Oppturer

Skjermen på 2,8 tommer har et bra skjermtastatur, og vi kan skrive med fingerstrøk over bokstavene (Swype).

Telefonen har også Samsungs egen applikasjonsbutikk, om enn med de tommeste butikkhyllene vi har sett siden vi besøkte Øst-Tyskland en gang på 70-tallet. Her vil det nok dukke opp varer etter hvert, og til så lenge finner vi mer enn nok av applikasjoner i Android Market, som også er installert på telefonen.

Mye mobil for pengene

Vi finner en del å trekke for, men er likevel imponert over hvor mye mobil dette er for under 2000 kroner. For deg som ikke er avhengig av å ta gode bilder med mobilen er Galaxy 5 rett og slett et fornuftig kjøp.

Testen er utført av vår samarbeidspartner Mobilen.no. Teksten er tilpasset av online-redaksjonen og publisert i desember 2010.

Les hele testen hos Mobilen.no

Aktuelle tester

Samsung Galaxy Spica

Nå enda bedre

Telefonen kom på markedet like før årsskiftet, men har nå fått en overhaling som får den til å fremstå som et nytt produkt.

Samsung Galaxy

I7500 Galaxy

Er dette et flaggskip eller kun en robåt med vimpel?

TEST HTC Desire HD

Denne mobilen er best. Punktum.

Vi elsket HTC Desire. Nå er HTC Desire HD her, med større skjerm, bedre kamera og enda mer kraft.

Terningkast: 6

Tester iPhone 4

Gir iPhone 4 en sekser

Mobilen.no har etter skikkelig testing gitt sin endelige dom, og trillet terningen til en sekser for iPhone 4.

Les testen av iPhone 4 i mobilguiden

Huawei Ideos U8150.

Enkel og allsidig

Huawei Ideos U8150 er en ny og svært billig Android-mobil som i følge Mobilen.no har en pris og funksjonalitet som burde gjøre den til en ny bestselger.

Test av Huawei Ideos U8150

Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro

En bitteliten råtass

Mobilen.no har prøvekjørt Sony Ericssons bittelille Android-råtass med uttrekkbart tastatur. Her er X10 Mini Pro.

Test Nokia X6

Nokias hotteste musikkmobil

Den likner litt på sine forgjengere, men dette er Nokias flaggskip i musikksegmentet.