Hopp til innhold

Mobilen

Test: Sony Ericsson Xperia X10

SE Xperia X10

Xperia X10 må overbevise for at Sony Ericsson skal henge med. Vi har sjekket om det holder.

Xperia X10

* * * * *  
  • Enorm skjerm
  • Timescape
  • Mediascape
  • WLAN og A2DP
  • Bluetooth hodesett med radio
  • Godt kamera
  • Bluetooth headsett med radio
  • Stor
  • Ikke multitouch
  • Ikke støtte for DivX ut av esken
  • Ikke FM-radio med alternative hodesett
  • Exchange ikke integrert med telefonkontakter eller Timescape

Oppmerksomheten rundt Sony Ericsson Xperia X10 har vært enorm.

For Sony Ericsson betyr det både at forventningspresset er stort, og at selskapet har en gyllen anledning til å overbevise om at de fremdeles kan lage smartmobiler.

Ikke siste OS-versjon

Xperia X10 er Sony Ericssons første mobiltelefon med operativsystemet Android, og selskapet har tatt seg god tid med å utvikle X10. Men ventetiden til tross - Xperia X10 er ikke helt uten barnesykdommer.

Det første vi legger merke til ved X10 er selvsagt design og størrelse. Dette er en av de aller største mobiltelefonene på markedet. En skjerm på fire tommer dekker det meste av fronten, og om lag en centimeter nedenfor skjermen ligger tre taster som til sammen utgjør en smal metall-list.

Den store skjermen gjør det enklere å skrive meldinger på X10, enn det er på mange andre mobiltelefoner med touch.

God på multimedia

Som mobiltelefon fungerer X10 bra, med god batterikapasitet til smarttelefon å være og god lyd.

Kameraet i telefonen tar bilder med høyere oppløsning enn noen annen Android-telefon. Sony Ericsson kan lage gode kameramobiler, og X10 er ikke noe unntak.

Nettleseren i telefonen er god, men vi savner støtte for flash. Å se film på X10 er en ren fornøyelse. Skjermen kan virke litt mørk når lyset blir autojustert, men blir det for mørkt kan lysstyrken ganske enkelt skrus opp.

Skjermen er også godt lesbar i sollys.

Alt i alt er dette en funksjonsrik og god mobiltelefon som nok vil bli enda bedre når programvaren får noen runder til hos utviklerne.

Testen er gjennomført av vår samarbeidspartner mobilen.no. Teksten er tilpasset av online-redaksjonen.

Les hele testen på Mobilen.no  
 

Mobiltester på Online

Mobilguide

Gode råd for valg av mobil

Har du tenkt på å kjøpe ny mobil? Vi hjelper deg å velge riktig, enten du ønsker deg en mobiltelefon å bruke til surfing, musikk, ta bilder eller som jobbtelefon.

Besøk mobilguiden

Sony Ericsson Vivaz

Vivaz U5i

Sony Ericsson Vivaz ble lagt på testbenken: En lekker og stilig HD-mobil med touch.

Sony Ericsson Yari

Yari U100i

Spillmobilen Sony Ericsson Yari byr absolutt på god underholdning.

Samsung Galaxy

I7500 Galaxy

Er dette et flaggskip eller kun en robåt med vimpel?

Samsung Omnia Pro B7610

B7610 Omnia Pro

Samsungs Omnia Pro B7610 er en proffmobil på øverste hylle.

Sprek lillebror

N97 Mini

Nokia N97 Mini er ikke så liten som navnet tilsier. Men så er det også en fullverdig businessmobil.

Nokia 6720

6720

Nokia 6720 Classic er en S60-mobil skviset inn i et S40-karosseri.