Hopp til innhold

Mobilen

Test av Sony Ericsson Xperia Arc

Test Sony Ericsson Xperia Arc

Xperia Arc er Sony Ericssons nye toppmodell og oppfølger til fjorårets Xperia 10. Telefonen er blant de første på markedet til å kjøre den nyeste Android-versjonen 2.3, også kalt Gingerbread.

Sony Ericsson Xperia Arc

* * * * *  
  • God skjerm
  • Bra lyd
  • Supert kamera
  • Lekkert design
  • Smal støtte for videoformater
  • Mange konkurrenter
  • Lydutgang på siden

Telefonen har en stor 4,2 tommers berøringsskjermpå 854x480 piksler, 8 megapiksel kamera med HD-innspilling i 720p. Arbeidsminnet er på 512 MB og minnekort på 8GB følger med. Videre har den 3,5 med minijack lydutgang, HDMI, FM-radio og Bluetooth 2.1.

Espen Swang i mobilen.no tester Sony Ericsson Xperia Arc:

Du har ikke Flash installert

Skjerm og kamera

Xperia Arc er som nevnt en oppfølger til Xperia 10 og som en verdig oppfølger har Arc flere oppgraderinger sammenlignet med forgjengeren. Arc har nemlig fått på plass Sonys Bravia-teknologi som skal gi skarpere bilder med bedre farger ved visning av film eller foto på skjermen. Telefonen egner seg derfor meget bra til film selv om den dessverre støtter ganske få formater, den har for eksempel ikke støtte for Divx. Det er dog ganske enkelt å konvertere filmer i dag slik at dette trekker ikke nevneverdig ned, eller som testeren i mobili.no skriver:
”Når filmene først er over på mobilen i riktig format, er dette en filmtelefon i toppklasse.”

Mobilkameraer er kanskje best kjent for å være trege. Dette er ikke tilfellet med Xperia Arc. Telefonen har en dedikert kameratast som gjør at du er klar på et øyeblikk og selve bildetagningen går raskere enn vanlig. Arc har også som første mobil fått på plass Sonys Exmor R-sensor, som er bakbelyst og som skal gjøre det mulig å ta bilder i svakere belysning enn vanlig.

Underholdning

Sony Ericsson har lagt mye vekt på multimediefunksjonene i Xperia Arc. I tillegg til meget bra kamera og skjerm er dette en god god surfetelefon. Nettleseren er rask på lasting av nettsider og viser Flash-innhold direkte. Musikkspilleren har både bra programvare og lydkvalitet som gjør telefonen godt egnet også til musikk.

Jobb og sikkerhet

Som de fleste telefoner med Androids operativsystem egner Xperia Arc seg godt til bruk i jobbsammenheng. Støtte for epoststandardene POP/IMAP og Exchange er integrert i Android 2.3 uten behov for ekstra installasjon samt at man gjennom Android Marked har tilgang til et stort antall verktøy til alle formål. Det eneste ankepunktet her vil være at Sony Ericsson pr. i dag ikke tilbyr noen form for sikkerhetssystem som kryptering eller fjernadministrasjon av telefonen slik som andre leverandører har begynt å få på plass. Arc er en meget egnet jobbtelefon men har du strenge regler på jobben din bør du ta en avsjekk med IT-avdelingen før du gjør innkjøp av Xperia Arc. Eller for å sitere mobili.no sin tester:
”Om du ikke har strenge sikkerhetskrav, er en sprek Android-telefon et fantastisk arbeidsredskap, og Arc er blant de beste modellene i sjangeren.”

Se testen av Xperia Arc hos mobili.no
Test Sony Ericsson Xperia Arc sitat mobili

Aktuelt på Online

Test LG Optimus 2X

Androidmobil i formel 1-klassen

LG Optimus 2X med tokjerne-prosessor er i følge to mobiltester den raskeste mobilen man finner på markedet i dag.

Les mer om LG Optimus 2X

Huawei U8800

Billigmobilen som ypper med verstingene

Huawei Titan U8800 er i følge to forskjellige tester den Android-mobilen som gir deg mest for pengene.

Les testen av Huawei Titan U8800

Test Nokia E7

Deilig på jobben

Til tross for lav skjermoppløsning og høy pris er Nokia E7 "en av de deiligste businesstelefonene i salg i dag" skal vi tro testen vi fant hos Mobili.no.

Les mer om nye Nokia E7

HTC Flyer

HTC Flyer

Produsenten HTC tar sats og kaster seg inn i krigen om nettbrettkundene med sitt første nettbrett: Flyer.

Nettbrett og notatblokk i ett

Nye Android Market

Android-apper tilgjenglig på nett

Endelig kan du søke, kjøpe og laste ned apper til Android-mobilen din rett fra nettleseren.

Nye Android Market

Facebook-telefoner fra HTC

Facebook-telefoner fra HTC

Smarttelefonene Chacha og Salsa fra mobilprodusenten HTC har en Facebook-knapp, slik at du rask kan oppdatere statusen din, laste opp bilder, sjekke inn steder og dele nyhetsartikler.

Bare trykk på F-knappen

Full oversikt med Mine Sider

Ta kontrollen

Av og til kan det gå litt surr i ting. Da er det fint å vite at du finner alt du trenger på ett og samme sted. Har du ikke registrert deg ennå - gjør det i dag.

Full oversikt med Mine sider