Hopp til innhold

Mobilen

Vann i mobilen - kan den reddes?

Vann i mobil

Du ligger på stranden og oppdager at vannflaska i bagen lekker. Men kan den reddes og hva skal du gjøre for å få liv i den igjen?

Vanntett mobil

Sony Ericsson Xperia Active tåler mer enn smarttelefoner flest. Og i tillegg er det en lekker Android mobil.

Den er støvtett og tåler å ligge under vann ned til én meters dybde i 30 minutter.

Det er så lite som skal til før uhellet er ute. Enten du er på stranda eller på fjelltur og overvurderer ryggsekkens evne til å holde regnskyllet ute. Her er 5 gode tips til hva du kan gjøre.

1. Ut med batteriet

Det er viktig at batteriet blir tatt ut så raskt som mulig. Strøm fra batteriet sammen med vann kan fort føre til at telefonens kretser kortslutter. Da finnes det ingen muligheter til å redde telefonen. I tillegg vil kombinasjonen vann, kobber og elektrisitet føre til at de fine kobberlederne i telefonen irrer.

Selvfølgelig er det viktig å ta ut SIM-kortet og minnekort. Slike kort tåler fukt nokså godt. Alt du trenger å gjøre er å tørke godt av dem, spesielt i området rundt kontaktene.

2. Fjern alle deksler

Fjern så mye du kan av deksler på telefonen. I en mobiltelefon har vannet mange hulrom å "gjemme seg" i. Jo flere deksler du får fjernet, desto lettere er det for vann og fukt å komme ut.

3. Rist og tørk godt

Er det mye vann som har trengt seg inn i telefonen, forsøk å rist den godt. Tørk deretter bort så mye av vannet som mulig. Bruk gjerne papir eller håndkle for å trekke ut væsken. Har du tilgang til trykkluft kan du også forsøke å blåse telefonen så tørr som mulig. Men vis varsomhet slik at du ikke skader mobiltelefonen.

4. Varm opp og rens

Du kan bidra til at fuktighet fordamper raskere ved å varme opp mobiltelefonen. Bruk gjerne en hårføner, men pass bare på at varmen ikke blir for høy. For høy varme resulterer ofte i duggskader på skjermen.

Det aller beste tipset er å legge mobiltelefonen i stekeovnen og "bake" den på 50 grader i et par timer. Husk bare at batteriet ikke skal være med inn i ovnen. Til slutt kan også være fornuftig å rense mobilen med elektrorens.

5. Vær tålmodig

Ikke sett batteriet tilbake for å se om telefonen virker før du er helt sikker på at den er tørr. Å tørke telefonen innvendig tar gjerne to til tre døgn. Etter tre døgn kan du forsøke å sette batteriet tilbake på telefonen for å sjekke om den virker. Noen ganger vil telefonen lyse opp uten at du får den til å slå seg på. Ta da av batteriet og vent et døgn til før du prøver på nytt.

Er mobiltelefonen først vannskadet vil du kunne oppleve at den begynner å virke, for så å dø helt etter noen dager. Sørg derfor for å sikre all informasjon i mobiltelefonen så snart du får liv i den. Da har du i alle fall bevart dataene dine.

Saltvann er det verste

Har vært så uheldig å miste mobilen i sjøen, ligger du tynt an. Saltvann tar nemlig knekken på alt elektriske komponenter og er det verste du kan få på mobiltelefonen. Derfor bør skylle den godt i ferskvann før begynner å fjerne vann og fukt.

Aktuelle saker på online

Spar penger med SMSgruppe

Send mange SMS-er til prisen av én

En ny tjeneste lar deg sende gruppe-SMS uten at det koster mer enn å sende én SMS. Den kostnadsfrie tjenesten byr for øvrig på en rekke muligheter.

Planlegg, koordiner og chat med SMS.

BankID på mobil gir deg oversikt før du shopper

Nesten 200 000 kunder bruker BankID på mobil

Lei av å lete etter kodebrikken? BankID på mobil er praktisk når du er på farten eller på jobb.

Tast deg inn i banken med BankID på mobil

SMS+,enkel og kostnadsfri tjeneste fra Comoyo

Nyhet! SMS+

Send og motta SMS+ fra PC og Mac. Bli med og test tjenesten alle elsker. Kom i gang med SMS+.

Kom i gang med SMS+

Min første mobil

Disse mobilene er perfekte for barn

Har smårollingen begynt å mase om mobil? Her er mobilene som er best egnet for de yngste.

Barnets første mobiltelefon

HD Voice kommer til høsten

Snakk med HD-kvalitet

Telenor er først i Norge med mobilrevolusjonen HD voice. Bakgrunnsstøy og dårlig lyd i mobilsamtaler er dermed historie.

HD voice: En mobilrevolusjon

Page Unavailable /serverdown.html is unavailable, please contact system administractor.